önceki ders ders konuları sonraki ders

Database Tanımı ve Genel FileMaker Terminolojisi

Veritabanı, kısaca bilgi topluluğu olarak tanımlanabilir ki bu bilgileri sıralayabilir, güncelleyebilir, farklı şekillerde gösterilerek değişik raporlamalar alabilirsiniz. Bu yönüyle veritabanı sadece bilgileri saklamak için değil aynı zamanda bilgiyi analiz etmek için de kullanılır.

Firmanız için hazırlayacağınız müşteri kayıtlarını, hesapları, ürün bilgilerini saklayan dosyalar veritabanına örnektir. Bu dosyalar tek başlarına kullanılabileceği gibi birbiriyle ilişkili olarak da kullanılabilir.


Şekil 1: Dosyalar

FileMaker Terminolojisi

Filemaker dosyaları; tanımlı field'lar (alanlar),value list'ler (değer listeleri), calualtion'lar (hesaplamalar), script'ler, layout'lardan (yerleşimler) oluşur. Şimdi bu kavramlardan bazılarını inceleyelim.

Record (Kayıt)

Veritabanındaki bir öğeye ait bilgilerin tamına kayıt denir. Örneğin müşteri veritabanınızdaki bir müşterinizin tüm bilgileri bir kayıttır.


Şeki 2: Kayıtlar

Field (Alan)

Kayıtlardaki her çeşit bilginin saklandığı birimdir. Ürün veritabanındaki ürün kodu, ürün adı, birimi gibi bilgilerin her biri alanlarda depolanır.


Şekil 3: Alanlar

Modlar

FileMaker'da dört farklı mod vardır.

  • Browse (İnceleme) modu, kayıtların işlenildiği moddur. Kayıt ekleme silme işlemleri bu modda yapılır.
  • Find (Bul) modu, çeşitli alanlara göre arama yapmak için kullanacağınız moddur.
  • Preview (Önizleme) modu, Hazırladığınız raporun kağıt üzerinde nasıl göründüğüne bakmak için kullan moddur.
  • Layout (Yerleşim) modu, bilgilerin görünüm formatını ayarladığınız moddur. Bu modda alanların yerlerini, düğmeleri tanımlar resim ve grafik ekleyebilirsiniz.


Şekil 4: Modlar

  Sonraki Ders
    Sonraki Ders

 

 

 

 

Bu sayfa FileMaker 6. sürümü ile ilgili Türkçe Kaynak ve eğitim materyalleri içerir, güncel sürüm hakkında bilgi içeren yeni web sitemiz filemakerdestek.com'u ziyaret edebilirsiniz.

FileMaker Türkiye Distribütörü ve FileMaker Türkiye İş Ortağı Cabitaş Yazılım Tarafından hazırlanan FileMaker Türkçe kaynak ve kurumsal eğitimler için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

FileMaker Türkiye İş Ortağı